Dobrý den, prosím o radu. S manželem jsme zatím v soudním řízení o svěření nezl. dítěte do péče, bydlíme více jak 1/2 roku odděleně. Manžel měl ještě před manželstvím uzavřenou hypotéku a půjčku. Za doby trvání manželství vše splácel nepravidelně, až to vyústilo v roce 2015 v to že mu banka zaslala (díky tomu že neplatil) poslední výzvu k úhradě dluhu (1.7.2015) – jen bych chtěla ještě podotknout, že nejen po celou dobu soužití, ale ani nyní mi manžel není ochoten sdělit kde a kolik dluží. Po jednání s manželem 09/2015, jsme se dohodli, že necháme udělat notářský zápis na zrušení SJM, abychom já a syn byli ochráněni před případnou exekucí. Vše zařizoval manžel samostatně (právník, notář) a ode mne jen chtěl doložit oddací list a soupis majetku který mám v užívání. Posléze chtěl k tomuto majetku doložit účtenky nebo odhad – to již jsem nedoložila. Manžel nechal bez jakékoliv domluvy se mnou připravit notářský zápis s tím, že i rovnou dohodl schůzku k podpisu této dohody (v úterý mi zaslal dokument a v pátek měl být podpis). Přijde mi že takto sepsaná dohoda a zároveň vypořádání je pro mne značně znevýhodněna, ale bohužel notářským zápisům nerozumím. Můžete mi prosím s tímto poradit? Není zde totiž vůbec uvedeno např. majetek který si manžel pořídil – auto na které mu půjčil kamarád a do dnes asi není vůbec zaplaceno (na registru psáno na manžela), PC který též byl pořízen obdobně jako auto, dále pak upřesnění z podnikatelské činnosti kdy za dobu podnikání vznikla ztráta a neuhrazené závazky (OSVČ od 05/2015), upřesnění všech bank vůči kterým je vázán dluhem, atd.. Můžete mi prosím s tímto poradit viz. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem. L.B.
Dobrý den,
nemůžeme v dotazu uvádět celý notářský zápis, proto byl vymazán.
Co se týče dluhů, které manželovi vznikly již před uzavřením manželství a následného návrhu na zúžení společného jmění manželů, můžeme uvést následující.
Bohužel současná právní úprava exekučního řízení umožňuje vymáhat i dluhy vzniklé pouze jednomu z manželů před uzavřením manželství i z majetku ve společném jmění (s výjimkou majetku, který náleží výlučně druhému z manželů, jenž na sebe dluh nepřevzal). Obranou by zde bylo projevit Váš nesouhlas vůči bance či dalším věřitelům viz § 732 občanského zákoníku :
"Vznikl-li dluh jen jednoho z manželů proti vůli druhého manžela, který nesouhlas projevil vůči věřiteli bez zbytečného odkladu poté, co se o dluhu dozvěděl, může být společné jmění postiženo jen do výše, již by představoval podíl dlužníka, kdyby bylo společné jmění zrušeno a vypořádáno podle § 742. To platí i v případě povinnosti manžela plnit výživné nebo jde-li o dluh z protiprávního činu jen jednoho z manželů nebo v případě, že dluh jen jednoho z manželů vznikl ještě před uzavřením manželství."
Dohoda o zúžení společného jmění manželů (schválená soudně nebo notářským zápisem) Vám nijak nepomůže před věřiteli a dluhy již vzniklými (chrání jen do budoucna, proti dluhům které by vznikly po uzavření této dohody a věřitelé byli o zúžení SJM informováni). Uplatňuje se zde silná ochrana třetích osob a při exekuci se k takové dohodě nebude přihlížet (§262a občasnkého soudního řádu a § 42 exekučního řádu).
O tom všem by Vás notář před sepsáním této dohody měl informovat. Pokud máte pochyby o obsahu znění notářského zápisu, nebojte se je sdělit notáři a nechte si vše řádně vysvětlit před tím, než dohodu podepíšete.
S pozdravem
Tým RealHit.cz