Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně založení s.r.o. v roce 2016. Jaký je prosím tento rok postup a podmínky pro založení a jak dlouho vyřízení trvá? Jak probíhají odvody DPH? Je možné založit firmu a ponechat si živnostenské oprávnění? Má nějaký vliv na založení s.r.o. pobírání rodičovského příspěvku? Předem děkuji za odpověď a přeji jen to NEJ v novém roce! S pozdravem Hana Holanová
Dobrý den,
pro založení společnosti s ručením omezeným je potřeba nastudovat si potřebné právní předpisy, navštívit různé úřady, připravit si potřebné dokumenty. Je možné se obrátit s pomocí se zakládáním na různé společnosti tomu se věnující.
Díky tlaku Evropské unie však byla v roce 2015 zjednodušená procedura zakládání s.r.o. pro otevření se podnikatelskému trhu. To znamená, že by ideálně mělo jít založit s.r.o. za 3 dny s minimální finanční zátěží do 3.000,- Kč. Ovšem realita je stále jiné, ale je již možné založit s.r.o. do týdne, s náklady okolo 5.000,- Kč.
1. Společnost s ručením omezeným fakticky zakládá notář sepsáním společenské smlouvy (příp. zakladatelské listiny, je-li zakládána pouze jediným společníkem). Co vše musí obsahovat společenská smlouva stanoví § 146 zákona o obchodních korporacích ( např. zde http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obchodni-korporace/cast1h4.aspx). Notáři však zpravidla mají své vzory.
2. Dále je potřeba vyřídit si živnostenské oprávnění na živnostenském úřadě (nejsnadnější je ohlášení živnosti volné - http://portal.gov.cz/portal/podnikani/situace/291/294/5187.html). Budete si vyřizovat živnostenské oprávnění pro nově vznikající s.r.o. tedy právnickou osobu, proto Vaši živnost pro fyzickou osobu si samozřejmě můžete ponechat.
3. Složení základního kapitálu správcem vkladu obvykle na nově založený bankovní účet, postačí ve výši 1 Kč, ale je potřeba zvážit, zda tak nízký základní kapitál nebude vzbuzovat nedůvěru u potencionálních klientů.
4. Podat návrh na zapsání s.r.o. do Obchodního rejstříku pomocí elektronicky vyplněného formuláře, který najdete zde https://or.justice.cz/ias/ui/podani. Doporučujeme si přečíst i články zde http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/zapis-do-obchodniho-rejstriku-ppbi-59886.html#!&chapter=2, kde najdete seznam potřebných příloh. Soudní poplatek za prvozápis s.r.o. do Obchodního rejstříku se od 1.5.2015 snížil z 6.000,- Kč na částku 1.000,- Kč.
5. Začátek podnikání nové s.r.o.
6. Registrace na finančním úřadě - do 30 dnů od zápisu nové společnosti do Obchodního rejstříku k dani z příjmu právnických osob a dále příp. k dani z přidané hodnoty, když noví plátci (registrováni od roku 2013 a později) mají automaticky měsíční zdaňovací období. Jak podat daňové přiznání k DPH více zde http://www.jakpodnikat.cz/dph-danove-priznani-formular.php.
Dále bude s.r.o. zřízena datová schránka (pro komunikaci s úřady a státními institucemi, jako podnikatel takto budete zřejmě nejvíce komunikovat s finančním úřadem), kterou je nutno aktivovat, přihlášením do datové schránky. Statutárnímu orgánu (jednateli) budou zaslány přístupové údaje pro vstup do datové schránky.
Rovněž pokud má Vaše s.r.o. zaměstnance, je potřeba vyřídit vše potřebné na pracovním úřadě, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně.
Co se týče podnikání na rodičovské dovolené, tak podnikat lze bez omezení, aniž byste přišla o rodičovský příspěvek, musí být ovšem zajištěna celodenní péče o dítě (např. budete pracovat z domova, budou hlídat příbuzní apod., ne státní zařízení typu stání jesle, státní MŠ, dítě mladší dvou let je možné dát do takového zařízení jen maximálně na 46 hodin v kalendářním měsíci).
Hodně zdaru při zakládání!
S pozdravem
Tým RealHit.cz