Dobrý den, mám na Vás dotaz. Matka mé matky, dá-li se říci babička, mě neustále obtěžuje svými výhružnými SMS zprávami, po zablokování těchto začali chodit doporučené dopisy. Jedná se o věc, kdy jsem se dle babičky neměla zachovat k ní dobře, loni v červnu jí zemřel manžel, a tak mě kontaktovala s tím, že potřebovala vozit po lékařích, po obchodech, prodat různé věci, zařídit věci ohledně nemovitosti atd. Podotýkám, že mě kontaktovala sama, po deseti letech, co jsem s ní přerušila kontakt, kvůli napadání mé matky a mě ( prohlašovala, že matce patří, že potratila dítě, u mě zase prohlašovala, že nesnáší svá vnoučata, dokonce již v době, kdy jsme byli s bratrem malé děti a neměli ji nijak ublížit ). I přesto jsem babičce po tom všem vyhověla, a dojížděla k ní několikrát týdně. V lednu jsem ale otěhotněla, a nastal problém, jelikož kvůli těžké práci jsem musela od začátku zůstat na PN a můj příjem se rapidně zhoršil, taktéž je třeba dodržovat dané vycházky, tudíž jsem začla za babičkou jezdit méně, z čehož mě začala osočovat, tak jsem opět přerušila kontakt.Nyní, dva měsíce před porodem, mě pořád vyhrožuje, jak přes telefon, tak přes dopisy. Chce po mě vše, co mi kdy dala, jedná se hlavně o zlaté naušnice, které mi dala před cca 25 lety ( mám povinnost takovou dobu něco schovávat? Navíc, jednu jsem ztratila...) v hodnotě asi 2000kč, navíc po mě chce zpět i vajíčka, maso a zeleninu, co nám kdysi jako malým dětem "dala", ještě mi dala ultimátum do konce měsíce. Vzhledem k tomu, že si toto docela dost psychicky zabírám, mám opravdu strach, kdy mi tu zazvoní policie - ona je toho opravdu schopná, mám strach o své nenarozené dítě. Prý má právo požadovat své věci zpět, když se obdarovaný nechová tak, jak by se chovat měl. Má prosím právo mě takto pořád obtěžovat výhružnými smskami? Mám se něčeho obávat? Dá se proti tomu nějak bojovat? Opravdu mám strach se ráno podívat na telefon či jít do schránky... Děkuji mockrát za odpověď
Dobrý den,
dle Vámi popisované situace by se Policie měla obávat spíše Vaše babička. Vrácení daru (resp. slovy zákona odvolání daru pro nevděk) lze pouze v zákonem stanovených případech a týká se to cenných věcí (např. nemovitých věcí, aut, starožitností apod.) a ne nikoliv věcí, které slouží k přímě spotřebě (vajíčka, maso apod.)
(1) Ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy, může dárce, neprominul-li to obdarovanému, od darovací smlouvy pro jeho nevděk odstoupit. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru, a není-li to možné, zaplacení jeho obvyklé ceny.
(2) Odůvodňují-li to okolnosti, považuje se za nevděk vůči dárci také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.
Mohla byste se obrátit na Policii pro důvodné podezření, že Vaše babička svými dopisy a smskami, páchá trestný čin a to konkrétně podle § 354 odst. 1 písm. c), d) trestního zákoníku, neboť Vás tímto psychicky týrá a narušuje tím Vaše zdraví i zdraví nenarozeného dítěte.
(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
Po zahájení trestního řízení můžete požádat o vydání předběžného opatření na zákaz styku, aby Vás Vaše babička nemohla dále kontaktovat.
Obrátit se také můžete na občanskoprávní soud se žalobou na ochranu osobnosti, v níž se budete dožadovat nařízení zákazu styku, aby Vás babička již nemohla kontaktovat.
S přáním úspěšného vyřešení věci
Tým RealHit.cz