Dnes je sobota 2.11.2024 a svátek má Památka zesnulých
10. 06. 2016 11:54
Libuše Jahobová

Vrácení daru

Dobrý den, je možné zrušit darovací smlouvu z roku 2015, kdy darovala babička dospělé vnučce chatu a nezřídila si věcné břemeno, protože jí důvěřovala. Po podepsání darovací smlouvy začal vše organizovat manžel vnučky, s babičkou se hádá, omezuje její vstup na chatu, odmítá s ní komunikovat, navádí proti ní vnučku a znepříjemňuje jí návštěvy chaty. Vše samozřejmě bez svědků. Babičce je 85 let a je zcela bez zdravotních problémů a naprosto nekonfliktní člověk a velmi se tím trápí.

Odpověď

Dobrý den,

dar je možno odvolat pro nevděk viz § 2072 - 2075 občanského zákoníku, zák. č. 89/2012 Sb. ve znění pozdějších předpisů. 

To znamená, že dárce může od darovací smlouvy odstoupit pro nevděk obdarovaného, který spočívá v porušení dobrých mravů.

§ 2072

(1) Ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy, může dárce, neprominul-li to obdarovanému, od darovací smlouvy pro jeho nevděk odstoupit. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru, a není-li to možné, zaplacení jeho obvyklé ceny.
(2) Odůvodňují-li to okolnosti, považuje se za nevděk vůči dárci také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké.

§ 2073

Nevděk činí obdarovaného co do jeho osoby nepoctivým držitelem.

§ 2074

Právo odvolat dar přechází na dárcova dědice, zabránil-li obdarovaný dárci v odvolání daru nebo zabránila-li v tom dárci vyšší moc.

§ 2075

(1) Dárce může dar pro nevděk odvolat do jednoho roku ode dne, co obdarovaný dárci ublížil, ale dozví-li se o tom dárce později, do jednoho roku ode dne, kdy získal vědomost o důvodu pro odvolání daru. Dědic dárce může dar odvolat nejpozději do jednoho roku od smrti dárce.
(2) Je-li dar odvolán později a namítne-li obdarovaný opožděné odvolání daru, soud k odvolání nepřihlédne.

 

Nejsnažší by bylo uzavřít s obdarovaným souhlasné prohlášení podle § 66 odst. 1 a 2 vyhlášky č. 357/2013 Sb. o katastru nemovitostí (katastrální vyhláška) a to podat na Katastrální úřad. Poté by mělo dojít ke změně vlastnictví.

§ 66

(1) V případech, kdy zákon stanoví, že právo zapisované do katastru vzniká, mění se nebo zaniká na základě určité právní skutečnosti, anebo se promlčuje, ale nestanoví listinu, na jejímž základě se tato změna zapíše do katastru, lze provést zápis do katastru na základě

a) souhlasného prohlášení o vzniku, změně nebo zániku práva učiněného osobou, jejíž právo zapsané dosud v katastru zaniklo nebo se omezilo, a osobou, jejíž právo vzniklo nebo se rozšířilo (dále jen „souhlasné prohlášení“), .....

(2) V souhlasném prohlášení musí být

a) označení osob, které činí souhlasné prohlášení, a to

1. jméno, popřípadě jména, a příjmení, adresa místa trvalého pobytu, popřípadě adresa bydliště v cizině, nemá-li trvalý pobyt na území České republiky, a rodné číslo fyzické osoby, popřípadě datum narození, pokud rodné číslo nebylo přiděleno, nebo

2. název, adresa sídla a identifikační číslo právnické osoby, bylo-li přiděleno,

b) označení nabyvatele práva, popřípadě toho, jehož právo se změnilo nebo zaniklo, údaji podle písmena a),

c) označení nemovitostí údaji podle katastrálního zákona,

d) označení práva, které vzniklo, popřípadě se změnilo nebo zaniklo,

e) odkaz na ustanovení jiného právního předpisu, podle kterého ke vzniku, změně nebo zániku práva došlo,

f) uvedeny právní skutečnosti, které vedly ke vzniku, změně nebo zániku práva,

g) uvedeno, že práva k nemovitosti nejsou mezi osobami, které prohlášení činí, sporná ani pochybná.

 

Pokud by dárci obdarovaný odmítl součinnost bude se třeba patrně obrátit na soud.

S pozdravem

Tým RealHit.cz