Dobrý den, chci se zeptat. Může být součástí Darovací smlouvy na bytovou jednotku i věcné břemeno pro mého otce? Jaký způsobem jej uvést? V dodatku darovací smlouvy, nebo ji vytvořit zvlášť? A jak je to s věcným břemenem po smrti? Mám na mysli, jestli někdo může z žijících nést dědický podíl? Manželka, děti? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
máte na mysli zřejmě zřízení věcného břemene doživotního užívání, nově se nazývá služebnost bytu (či domu) pro Vašeho otce. Toto doživotní právo je možno zřídit přímo v darovací smlouvě (a je to i praktické, neboť bude stačit podat jen jeden návrh na vklad do katastru nemovitostí, kterým budou zapsána obě práva - nový vlastník i zřízení služebnosti, ušetříte tedy za druhý správní poplatek), příp. je možné zvlášť uzavřít smlouvu o zřízení služebnosti bytu.
Služebnost se zřizuje pouze dané osobě, tj. toto právo nepřechází na dědice.
V darovací smlouvě uveďte jako další článek - Zřízení služebnosti bytu - popište kdo je oprávněný ze služebnosti (dárce) a kdo povinný ze služebnosti (obdarovaný), a uveďte např.
"Strany se dohodly, že se touto smlouvu také zřizuje služebnost doživotního a bezplatného užívání bytu specifikovaného v čl. I. této smlouvy pro vlastní potřebu oprávněného/dárce. Oprávněný smí užívat byt(specifikovaný v čl. I.) sestávající se.....
Povinný/obdarovaný musí umožnit oprávněnému volný přístup do bytu. Oprávněný smí užívat byt společně s jeho součástmi a příslušenstvím.
Oprávněný takto zřízenou služebnost přijímá a povinný, jako vlastník služebné nemovitosti, se zavazuje tato práva strpět a umožnit oprávněnému ze služebnosti nerušený výkon těchto práv."
S pozdravem
Tým RealHit.cz