Dobrý den, máme velký problém se sousedy a jsem už z toho docela zoufalá. Letos v lednu si pronajal byt vedle nás mladý muž s přítelkyní. Nastal velký problém, protože tito lidé nechodí dřív domů jak kolem 21 hodiny a samozřejmě si vodí různé návštěvy a jsou velmi hluční. Různé bouchání, křik, velmi hlasitý smích apod. Volala jsem jednou policii, paní sousedka také. Pan majitel byl 3 krát písemně upozorněn na nevhodné chování a obtěžování těmito nájemníky, ale nic se nezměnilo.Naopak toto chování bych řekla, že je již stalo schválnostmi.Slečna se omluvila 2 krát, že již nebude mít tak pozdní návštěvy a bude klid a za dva dny se situace stejně opakuje.Pomocí sms byl upozorněn majitel také i od paní sousedky. Došlo to tak daleko, že syn vidí, že se u sousedů svítí, tak odmítá jít domů, protože má strach co ho tam čeká. Je epileptik a má mít pravidelný spánkový režim a věřte, že po těchto událostech nelze normálně usínat. I na tuto skutečnost byli i majitel a podnájemník upozorněn. Obrátila jsem se na obecní úřad, ale tam mi nikdo nepomohl. Policii volat je taky zbytečné, podnájemníci mají jen vždy výmluvy. Při hluku kdy jsem volala policii, nám slečna řekla, že jsme si měli koupit rodinný dům, když chceme mít klid. Majitele jsem požádala, aby tyto problémové nájemníky vystěhoval.Jeho slova zněla, že se jim odsud nechce, protože jim dal výhodnou cenu nájmu. On tady nebydlí a jeho děti můžou v klidu chodit spát, což jsem mu taky řekla. Prosím o radu jak postupovat v této pro nás zoufalé situaci. Náš byt je v osobním vlastnictví a je součástí společnství vlastníků, tak jako byt, který pan majitel vedle nás pronajímá. Pronajímá ho již 6 let a doposud se 3 podnájemníky, kteří se zde vystřídaly nebyl problém. Nynější problémoví nájemníci jsou totiž jeho přátelé. Děkuji
Dobrý den,
obecní úřady nemohou řešit hluk z běžného užívání bytu, způsobený např. přemisťováním osob nebo jejich hlasovými projevy, hrou na hudební nástroj, audiovizuální technikou, manipulací s předměty, používáním domácích spotřebičů (pračky, vysavače, mixéry, elektrickým ručním nářadím apod.). Můžete ale obtěžování oznámit orgánům policie (pokud v noční době dochází k porušování nočního klidu, může jít o přestupek proti veřejnému pořádku „rušení nočního klidu“, popř. v denní době se může jednat o přestupek proti občanskému soužití „schválnost“). Pokud by šlo o obtěžování nad míru přiměřenou poměrům (obecným zvyklostem), lze podat na souseda (i nájemníka) žalobu u soudu, viz http://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/chcete-si-stezovat/zivotni-situace-problemy-a-jejich-reseni/hluk-obtezovani-hlukem/.
Tedy v případě opětovného rušení se obraťte na Policii a sdělte jim, že máte právo, aby věc byla řádně prošetřena a že se domníváte, že se jedná jednak o přestupek proti veřejnému pořádku „rušení nočního klidu“, jednak v denní době se může jednat o přestupek proti občanskému soužití „schválnost“. Dále můžete majitele bytu a nájemce upozornit, že jste případně připraveni podat žalobu k soudu.
Soudně se můžete bránit tzv. negatorní žalobou podle ustanovení § 1013 nového občanského zákoníku.Dle něj se vlastník (potažmo nájemce) musí zdržet všeho, co způsobuje, že hluk vniká do bytu jiného vlastníka (nejen tedy přímého souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání bytu. Soud bude zkoumat (např. výslechem svědků), zda obtěžování hlukem je nepřiměřené místním poměrům, a současně také to, zda se v důsledku obtěžování jedná o podstatný zásah do obvyklého užívání Vašeho pozemku (nebo stavby).
Přejeme brzké vyřešení Vašeho problému, s pozdravem
Tým RealHit.cz