Dnes je pátek 1.11.2024 a svátek má Felix
06. 05. 2016 12:37
Ingrid

Promlčecí doba

Dobrý den, zaměstnanec v průběhu roku 2013 svým rozhodnutím zapříčinil, že se na jeho zaměstnavatele v roce 2016 obrátila firma a žádá náhradu škody. Bude toto promlčeno, když se firma ozvala až po 3 letech od doby kdy jí bylo odesláno chybné rozhodnutí? Dále jsem se chtěla zeptat, jestli platí nějaká doba na promlčení odpovědnosti zaměstnance. Kdyby soud uznal v roce 2016 oprávněný požadavek firmy za jednání, které jí způsobil zaměstnanec v roce 2013, platí zde také 3 roky a nebo bude postupováno podle zákoníku práce a zaměstnavatel může chtít po zaměstnanci náhradu škody ještě 10 let- tedy do roku 2026? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

nejprve bude potřeba vyřešit, zda se na promlčení práva na náhradu škody použije nový občanský zákoník (zák. č. 89/2012 Sb.ve znění pozdějších předpisů)  nebo starý občanský zákoník (zák. č. 40/1964 Sb. ve znění pozdějších předpisů), neboť zákoník práce promlčení práva na náhradu škody neupravuje. 

Podle našeho názoru se použije znění starého občanského zákoníku (viz § 3036 nového občanského zákoníku), neboť škoda vznikla v roce 2013, tedy v době účinnosti starého občanského zákoníku.

Pak tedy podle § 106 odst. 1, 2 starého občanského zákoníku se dle objektivní lhůty právo na náhradu škody promlčí za tři roky (počítáno na dny od doby, kdy mohl poškozený reálně požadovat náhradu škody). A dle subjektivní lhůty za dva roky,od doby kdy se poškozený o škodě dozvěděl.

 

§ 106

(1) Právo na náhradu škody se promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá.
(2) Nejpozději se právo na náhradu škody promlčí za tři roky, a jde-li o škodu způsobenou úmyslně, za deset let ode dne, kdy došlo k události, z níž škoda vznikla; to neplatí, jde-li o škodu na zdraví.

S pozdravem

Tým RealHit.cz