Dnes je pátek 1.11.2024 a svátek má Felix
26. 07. 2015 08:45
Milan Blažek

Prodej spoluvlastnického podílu po skončení platnosti předkupního práva a způsob jeho užívání novým majitelem

Dobrý den - v roce 2013 jsme s bratrem a sestrou zdědili pozemky každý k 1/3.V roce 2014 se bratr rozhodl svůj třetinový podíl prodat jinému zájemci.Protože ještě platila roční lhůta o předkupním právu,požádali jsme bratra,aby nám svůj podíl prodal za stejnou cenu,jakou mu nabídl onen zájemce.Po průtazích,které bratr činil,přečkal rok 2014 a poté prodal svůj podíl tomuto zájemci.Tuto skutečnost jsme zjistili až po nahlédnutí do katastrálních map.Jak se můžeme proti tomu bránit,když bratr prodal svůj podíl bez našeho vědomí.Dále nám není jasné,kterou část pozemků by mohl nový majitel používat,když není rozhodnuto,která konkrétní třetina mu náleží a zda my,jako spoluvlastníci můžeme zabránit záměru majitele,provozovat na své třetině pozemků chov skotu,nebo drůbeže.Byl prodej bratrova podílu v rámci zákona,když byl uskutečněn bez našeho vědomí a lze tento jeho podíl získat zpět? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

je pravdou, že nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb. ve znění pozdějších předpisů) zrušil zákonné předkupní právo spoluvlastníků a to s účinností od 1. ledna 2015 (viz § 3062 občanského zákoníku). Předpokládáme, že se nejedná o zemědělský nebo rodinný závod, kde to neplatí. To de facto znamená, že od 1.1.2015 může spoluvlastník volně nakládat se svým spoluvlastnickým podílem, tj. převést jej na koho chce.

Na základě Vámi sdělených informací se domníváme, že tedy pokud Váš bratr prodal svůj spoluvlastnický podíl až po 1. 1. 2015, nelze se proti tomuto bránit. Na druhou stranu, pokud Vám sdělil svůj úmysl prodat spoluvlastnický podíl již v roce 2014 a vy jste projevili zájem jej koupit za stejných podmínek a k tomuto máte písemně doloženou komunikaci, není situace tak jednoznačná. Neuzavřeli jste např. smlouvu o smlouvě budoucí kupní ? Můžeme Vám doporučit obrátit se na některého z advokátů v okolí Vašeho bydliště, který Vám bude jistě ochoten sdělit svůj právní názor.

Co se týče spoluvlastnického podílu, který nabyl nový spoluvlastník, je třeba připomenout, že se jedná o ideální 1/3, tedy že každý spoluvlastník má právo k celé věci a toto právo je omezeno stejným právem každého dalšího spoluvlastníka (srov. § 1117 občanského zákoníku). Dále vzhledem k věci jako celku, se spoluvlastníci považují za jedinou osobu a nakládají s věcí jako jediná osoba (viz § 1116 občanského zákoníku). Tedy pokud není pozemek rozdělen na tři stejné části, nelze aby bez Vašeho vědomí a souhlasu na pozemku pěstoval např. skot.

S pozdravem

Tým RealHit.cz