Dnes je sobota 2.11.2024 a svátek má Památka zesnulých
15. 09. 2016 16:40
Karel Kučera

přestavek podle NOZ

Vlastníme chalupu která má přístavbu chlévů z roku 1935 , nyní za námi přišel soused, že mu naše střecha přesahuje cca 50 cm na jeho pozemek v délce cca 8-mi metrů( velmi malá část z e zastavěné plochy). Domníval jsme se že na toto reaguje NOZ § 1087 PŘESTAVEK alenašel jsme nějaký článek od nějakého právníka , že se toto dá vztahnout až ke stavbám realizovaným po 1.1.2014 . Je zde v poradně několik odpovědí kde tímto argumentujete i u starších domů že je to možno vzahnout i na staré stavby. Můžete mi prosím říci jak to tedy je a jestli se můžeme domáhat ochrany tímto paragrafem nebo budeme muset střechu odstranit, , pod střechou jsme loni obnovili malý soklík který už byl rozpadlý tak aby soused neobsekával strunovkou trávu až k omítce ale k tomuto soklíku a měli jsme tak chráněnu fasádu a soused chce aby jsme i tento soklík odstranili ,přitom mu v ničem nevadí . Moc děkuji za odpověď. Karel

Odpověď

Dobrý den,

dle našeho názoru se jedná o speciální případ, kdy je nutno Vaši stavbu považovat z pohledu stavebního zákona za legální, pokud stavba byla v minulosti povolena a zkolaudována, viz http://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/chcete-si-stezovat/zivotni-situace-problemy-a-jejich-reseni/sousedske-spory/ , bod 2.

"2. Přesahuje sousedova stavba na Váš pozemek?

V prvé řadě je potřeba rozlišovat situace, kdy se jedná o starou a kdy o novou stavbu. V případě stavby povolené a zkolaudované v minulosti nemůže věc řešit stavební úřad, protože úřední rozhodnutí starší jednoho roku jsou již nezměnitelná. Sousedovu stavbu je třeba z pohledu stavebního zákona považovat za legální.

Pokud půjde o stavbu postavenou po 1. 1. 2014, pak podle nového občanského zákoníku platí, že stavba zřízená na cizím pozemku připadá vlastníkovi pozemku. Majetkoprávní vypořádání mezi vlastníkem stavby a pozemku se liší podle toho, zda stavebník stavěl v dobré víře či nikoliv. Podle toho, zda byl stavebník v dobré víře, může soud uložit vlastníkovi pozemku, aby stavebníkovi nahradil účelně vynaložené náklady, případně nařídit odstranění stavby a uvedení pozemku do původního stavu. Kromě toho může soud na návrh některé ze stran přikázat za náhradu pozemek do vlastnictví stavebníka. Pokud ale stavba přesahuje na cizí pozemek pouze malou částí, jedná se o tzv. přestavek a část pozemku dotčeného přesahem stavby se stává vlastnictvím stavebníka. To platí pouze v případě, že stavěl v dobré víře.

U staveb nových je možné se obrátit na stavební úřad. Stavebník má totiž právo stavět pouze na pozemcích, ke kterým má právo a tyto pozemky jsou zmíněny ve stavebním povolení.[2] Pokud však stavbu provede i na jiném pozemku, není stavba provedena v souladu s povolením a stavební úřad namísto povolení jejího užívání (kolaudace) může zahájit řízení o jejím odstranění."

Jak uvádí i důvodová zpráva k občanskému zákoníku, soukromé právo se snaží předcházet kolizi a není jeho cílem iniciovat konfliktní situace, proto současný stav, kdy stavba (střecha) přechází na sousedův pozemek v nepatrné části již více jak 80 let, dle našeho názoru není nutno měnit. V krajním případě byste mohl sousedovi nabídnout odkoupení části pozemku, na který zasahuje Vaše stavba.

S pozdravem

Tým RealHit.cz