Dobry den, s manzelem mame dve deti (vek 1 a 2 roky). Po zvazeni argumentu pro a proti jsme se spolecne rozhodli nedat souhlas s jejcih ockovanim, která jsou povinna dle vyhlasky min.zdravotnictvi. Jsme si vedomi sankci, kterym budeme vystaveni, nicmene nasim cilem je tyto „skody“ minimalizovat. Proto bychom vas chteli pozadat o odpoved na dve otazky tykajici se této problematiky. 1. Je dostatecne, pokud souhlas s ockovanim pisemne odmitne udelit pouze jeden z rodicu, tj lekarka nesmi provest ockovani pokud ma podepsany reverz otce, i kdyby nahodou matka souhlasila. Nase rozhodnuti je spolecne, nicmene tlak v ordinaci je znacny, a takto by stacilo jen odkazat ze otec nesouhlasi. 2. Nasledne, pri eventualnim spravnim rizeni na hygiene, bylo by to povazovano za prestupek pouze jednoho z rodicu, který odmitl dat souhlas nebo prestupek obou, protoze nezabezpecili ze dite bude podrobeno povinnemu ockovani? Dekujeme za odpoved.
Dobrý den,
na téma odmítnutí povinného očkování nejsou za jedno ani odborníci zabývající se tímto problémem. K tomu Vám můžeme pouze sdělit náš názor na Vaše položené otázky.
V případě odmítnutí povinného očkování se vyžaduje podepsání nesouhlasu s jeho provedením zákonným zástupcem dítěte. Zákonnými zástupci dítěte jsou oba rodiče. Podle § 892 občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb. ve znění pozdějších předpisů):
(1) Rodiče mají povinnost a právo zastupovat dítě při právních jednáních, ke kterým není právně způsobilé.
(2) Rodiče zastupují dítě společně, jednat však může každý z nich; ustanovení § 876 odst. 3 platí obdobně.
Dále pak § 876 občanského zákoníku:
(1) Rodičovskou odpovědnost vykonávají rodiče ve vzájemné shodě.
(2) Hrozí-li při rozhodování o záležitosti dítěte nebezpečí z prodlení, může jeden z rodičů rozhodnout nebo dát přivolení sám; je ale povinen neprodleně sdělit druhému rodiči, jaký je stav věcí.
(3) Jedná-li jeden z rodičů v záležitosti dítěte sám vůči třetí osobě, která je v dobré víře, má se za to, že jedná se souhlasem druhého rodiče.
Domníváme se, že je stěžejní, zda se v případě odmítnutí povinného očkování jedná o záležitost, o níž může jednat jen jeden zákonný zástupce, tedy o tzv. běžnou záležitost nebo nikoliv /viz soudních rozhodnutí (R 17/68), z něhož vyplývá, že „v případech, kdy jeden z rodičů zastupuje dítě v běžných věcech, není nutné vyjádření druhého rodiče. Jde-li však o podstatnou věc, je třeba se dotázat druhého rodiče, zda s projevem zastupujícího rodiče souhlasí“/, srov. na http://www.rozalio.cz/index.php/pravo/pravni-normy/462-zavadjici-informace-o-povinnosti-pediatr-hlasit-odloeni-nebo-odmitnuti-okovani-na-ospod-a-soud.
Dle našeho názoru se v tomto případě nejedná o běžnou záležitost. Tedy v případě, kdy jeden ze zákonných zástupců odmítl povinné očkování, měl by se pediatr dotazovat na názor druhého rodiče a ten poznamenat do karty.
K Vaší druhé otázce máme za to, že Krajská hygienická stanice může pokutovat oba rodiče, neboť zákonným zástupce jsou oba rodiče, oba mají rodičovskou zodpovědnost, oba dva nesplnili povinnost stanovenou nebo uloženou k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění /§ 29 odst. 1 písm. f) zákona o přestupcích (zákon č. 200/1990 Sb. ve znění pozdějších předpisů)/, viz přiměřeně článek na www.rozalio.cz Odmítnutí povinného očkování - manuál.
Doporučujeme Vám se případně obrátit na odborníky zabývající se touto problematikou, a to na právníky v Lize lidských práv (http://llp.cz/) nebo ze Spolku ROZALIO o.s. (http://www.rozalio.cz/).
S pozdravem
Tým RealHit.cz