Dnes je pátek 1.11.2024 a svátek má Felix
13. 05. 2016 19:27
Vladimír Šůma

Porušování stanov představenstvem BD

Jsem členem malého bytového družstva (5 členů). Naše družstvo vytváří zisk z pronájmu za rok 2016 cca 200.000,- Kč. O rozdělení a užití zisku musí podle stanov rozhodnout členská schůze - 100% hlasů. Představenstvo (3členové) tento zisk použili přes protesty zbývajících členů bez odsouhlasení členskou schůzí. Jakého přestupku se dopustili a co s tím dělat? Porušování stanov je jim úplně jedno.

Odpověď

Dobrý den,

pokud máte ve Stanovách upraveno, že o rozdělení a užití zisku bytového družstva musí být rozhodnuto jednomyslně na členské schůzi, tzn. že musí souhlasit všichni členové družstva (zákon v tomto případě toto nevvžaduje - postačuje většina hlasů), mělo by toto být dodržováno.

Jak vyžaduje zákon o obchodních korporacích členové představenstva by měli jednat pečlivě s podnikatelským úsudkem a s péčí řádného hospodáře (§ 52) 

§ 51

(1) Pečlivě a s potřebnými znalostmi jedná ten, kdo mohl při podnikatelském rozhodování v dobré víře rozumně předpokládat, že jedná informovaně a v obhajitelném zájmu obchodní korporace; to neplatí, pokud takovéto rozhodování nebylo učiněno s nezbytnou loajalitou.

§ 52

(1) Při posouzení, zda člen orgánu jednal s péčí řádného hospodáře, se vždy přihlédne k péči, kterou by v obdobné situaci vynaložila jiná rozumně pečlivá osoba, byla-li by v postavení člena obdobného orgánu obchodní korporace.

Zákon také stanoví odpovědnost těchto osob při porušení.

§ 53

(1) Osoba, která porušila povinnost péče řádného hospodáře, vydá obchodní korporaci prospěch, který v souvislosti s takovým svým jednáním získala. Není-li vydání prospěchu možné, nahradí ho povinná osoba obchodní korporaci v penězích.
(2) K právním jednáním obchodní korporace omezujícím odpovědnost člena jejích orgánů se nepřihlíží.
(3) Vznikla-li porušením péče řádného hospodáře obchodní korporaci újma, může ji obchodní korporace vypořádat podle smlouvy uzavřené s povinnou osobou; pro účinnost smlouvy se vyžaduje souhlas nejvyššího orgánu obchodní korporace přijatý alespoň dvoutřetinovou většinou hlasů všech společníků.
(4) Prohlásí-li soud za neplatné usnesení nejvyššího orgánu obchodní korporace schvalující smlouvu o vypořádání újmy podle odstavce 3, hledí se na ni jako na neplatnou; ode dne právní moci rozhodnutí o neplatnosti usnesení běží pro uplatnění práva domáhat se újmy podle odstavce 1 nová promlčecí lhůta.

Dle našeho názoru se tak můžete obrátit na soud.

S pozdravem

Tým RealHit.cz