Dnes je sobota 2.11.2024 a svátek má Památka zesnulých
01. 11. 2016 14:27
Karel

Podstatné a nepodstatné porušení smlouvy a nároky z takového porušení

Dobrý den, omlouvám se, ještě jeden dotaz: jaký je rozdíl mezi podstatným a nepodstatným porušením smlouvy? Pokud jsem o vadě nemovitosti nevěděl, o jaké porušení se jedná? A jaký je rozdíl v nároku kupujícího v obou případech? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
 
to zda se jedná o porušení smlouvy podstatným či nepodstatným způsobem, se odvíjí podle toho, zda se jedná o tak závažnou vadou, o které prodávající již při uzavření kupní smlouvy věděl nebo musel vědět, že kupující by kupní smlouvu neuzavřel, pokud by druhá strana, která povinnost neporušila, o takové vadě věděla. 
Viz citace občanského zákoníku zák. č. 89/2012 Sb. ve znění pozdějších předpisů:
§ 2002
(1) Poruší-li strana smlouvu podstatným způsobem, může druhá strana bez zbytečného odkladu od smlouvy odstoupit. Podstatné je takové porušení povinnosti, o němž strana porušující smlouvu již při uzavření smlouvy věděla nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela, pokud by toto porušení předvídala; v ostatních případech se má za to, že porušení podstatné není.
 
Záleželo by na důkazní situaci, zda prodávající o vadě na nemovité věci vědět měl (resp. měl vědět).Pokud by se prokázalo nebo by se strany dohodly, že o vadě prodívající nemohl vědět (nebo by kupující souhlasil s opravou věci nebo slevou z kupní ceny,pak by se nemuselo řešit, zda se jedná o vadu podstatnou a nepodstatou), jednalo by so o nepodstatné porušení smlouvy.
 
V případě porušení smlouvy podstatným způsobem má kupující nárok na:
- odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci,
- odstranění vady opravou věci,
- přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo
- odstoupení od smlouvy
 
 
§ 2106

(1) Je-li vadné plnění podstatným porušením smlouvy, má kupující právo

a) na odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci,
b) na odstranění vady opravou věci,
c) na přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo
d) odstoupit od smlouvy.

(2) Kupující sdělí prodávajícímu, jaké právo si zvolil, při oznámení vady, nebo bez zbytečného odkladu po oznámení vady. Provedenou volbu nemůže kupující změnit bez souhlasu prodávajícího; to neplatí, žádal-li kupující opravu vady, která se ukáže jako neopravitelná. Neodstraní-li prodávající vady v přiměřené lhůtě či oznámí-li kupujícímu, že vady neodstraní, může kupující požadovat místo odstranění vady přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo může od smlouvy odstoupit.
(3) Nezvolí-li kupující své právo včas, má práva podle § 2107.

V případě porušení smlouvy nepodstatným způsobem má kupující nárok na:
- právo na odstranění vady
- slevu z kupní ceny
 
§ 2107

(1) Je-li vadné plnění nepodstatným porušením smlouvy, má kupující právo na odstranění vady, anebo na přiměřenou slevu z kupní ceny.
(2) Dokud kupující neuplatní právo na slevu z kupní ceny nebo neodstoupí od smlouvy, může prodávající dodat to, co chybí, nebo odstranit právní vadu. Jiné vady může prodávající odstranit podle své volby opravou věci nebo dodáním nové věci; volba nesmí kupujícímu způsobit nepřiměřené náklady.
(3) Neodstraní-li prodávající vadu věci včas nebo vadu věci odmítne odstranit, může kupující požadovat slevu z kupní ceny, anebo může od smlouvy odstoupit. Provedenou volbu nemůže kupující změnit bez souhlasu prodávajícího.

S pozdravem

Tým RealHit.cz