Dobrý den, mohu mít v nájemní smlouvě např., že nejsem jako nájemce povinen hradit jakékoli škody na bytě vzniklé během trvání nájmu- kdyby byt třeba mojí vinou vyhořel? Pojištění platit nechci a pronajímatelé by s tím souhlasili. Je toto možné a vysouditelné nebo by u soudu vyhrál občanský zákoník a obecně platné právní předpisy? A jak by to bylo kdyby se ve smlouvě pronajímatelé vzdali práva na odstoupení od smlouvy?- nebo by se to muselo nazvat jinak než nájemní vztah? třeba Uživatelská smlouva? anebo věcné břemeno? Děkuji
Dobrý den,
nový občanský zákoník preferuje smluvní volnost stran. To znamená, že ve smlouvě si můžete ujednat cokoliv, co zákon nezakazuje, co neporušuje dobré mravy, veřejný pořádek či práva týkající se postavení osob. Zároveň je však třeba uvést, že práva a povinnosti stran ze smlouvy by měly být vyvážené.
Přednost v případě, když občanský zákoník stanoví něco jiného než smlouva, má smlouva. Ustanovení občanského zákoníku by se použila až v případě, kdy by smlouva některou oblast práv a povinností neupravovala.
Vaši smlouvu můžete bez problému nazvat nájemní smlouvu, ostatně na pojmenování smlouvy nezáleží, důležité je, co je v jejím obsahu.
Co se týče možnosti vzdání se práva na odstoupení od smlouvy, pak se domníváme, že strany si mohou domluvit důvody pro odstoupení od smlouvy jakékoliv. Nelze však s jistotou uvést, zda lze odstoupení od smlouvy jedné ze stran úplně vyloučit či nikoliv. Obecně občanský zákoník toto nezakazuje, je však otázkou, zda by to neodporovalo dobrým mravům. Bude až na soudní praxi, jak se k tomuto problému postaví.
Nad rámec lze uvést, že pokud byste se ve smlouvě dohodli na některém ustanovení, které by posléze nebylo shledáno jako platným (to by musel rozhodnout až soud zpravidla na podnět jedné ze stran), pouze by se k tomuto ustanovení nepřihlíželo, ovšem ostatní znění smlouvy by zůstalo platné.
S pozdravem
Tým RealHit.cz