Dobrý den, píšu za svoji matku, která je nucena nedobrovolně ve svém bytě tolerovat bezohledné nájemce z bytu o patro níže. Tato situace trvá už 4. rokem... Matka je neustále obtěžována ve dne v noci hlukem, kouřem jak z cigaret, tak ze spálené potravy, hlasitou hudbou(?), hádkami nájemníků, kdy pronajímatel toto nemá zájem řešit. Obracela jsem se i na předsedu SVJ, který mi sdělil, že on situaci řešit nemůže. Máme prý volat policii a opatřovat si důkazy, jinak je to sporná záležitost...Nevíme, na koho se už obrátit... Evidentně je zde porušován OZ, leč to je asi tak vše...Četla jsem, že případ max. postupuje k přestupkové komisi, kde se, v případě nedostatečných důkazů, nic nevyřeší a na víc ještě platíte poplatek, i když jste oběť...Můžete mi, prosím, poradit? Děkuji, Kolářová
P.S. Co se ostatních sousedů týče, nikdo jiný není tak dotčen, jako právě má matka, která má 70 let, je vážně nemocná a citelně omezena v pohybu. Tudíž je stále, bohužel, doma....K.
Dobrý den,
obtěžování hlukem ze sousedního bytu jste správně prvně řešili s vlastníkem bytu. Ten by měl nájemce upozornit na to, že nikdo nesmí svého souseda rušit (obtěžovat) nad míru přiměřenou poměrům.
Dále také stížnost Společenství vlastníků bytových jednotek byla oprávněná, zvláště pokud dochází k porušení domovního řádu. SVJ by mohlo v takové situaci zavolat policii (nebo ji můžete zavolat sami), která by měla hlučné sousedy usměrnit, udělit pokutu pro spáchání přestupku porušování nočního klidu.
V případě podezření na překročení hygienických limitů na hluk je možné se obrátit na Krajskou hygienickou stanici se žádostí na změření hluku. Pokud by Vaší žádosti nevyhověla, pak toto měření provádí (ovšem na Vaše náklady) také autorizované osoby specializované na měření hluku. Toto měření Vám pak může sloužit jako důkazní materiál v případě soudního sporu, resp.můžete jej poté předložit vlastníkovi bytu, SVJ apod.
Konečně poslední a krajní obranou před sousedským obtěžováním hlukem je ochrana soudní a to podáním tzv. sousedské žaloby podle § 1013 odst. 1 občanského zákoníku (zák. č. 89/2012 Sb. ve znění pozdějších předpisů). Cituji:
"Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod."
V žalobě se budete domáhat zdržení se škodlivého, tedy hlučného, jednání sousedů. Budete muset prokázat nepřiměřené obtěžování hlukem (posudek na měření hluku, výpověď sousedů, členů rodiny, jak moc hluk obtěžuje Vaší matku a jaký má na ní dopad apod.). Soud vždy bude přihlížet ke konkrétním okolnostem sporu. Více k tomu zde http://frankbold.org/poradna/kategorie/hluk/rada/jakou-zalobu-podat-pri-obtezovani-hlukem
Přejeme hodně úspěchu při řešení této nepříjemné sousedské situace!
S pozdravem
Tým RealHit.cz