Dnes je úterý 5.11.2024 a svátek má Miriam
02. 12. 2016 16:55
Richard Galia

insolvence

Dobrý den jsem spolumajitel ideální poloviny nemovitosti druhá polovina je v insolvenci asi od roku 2014 a je zajištěna pro věřitele a prodává se.Má insolvenční správce povinnost starat se o nemovitost.Mám na mysli třeba údržba domu,náklady na vytápění,pojištění nemovitosti,revize spotřebičů energie atd.Za téměř 2 roky se ani jednou nezajímal o stav nemovitosti jestli je vůbec obyvatelný.Druhý dotaz nemovitost je prodávána přes realitku která se vůbec nebyla na nemovitost podívat alespon o tom nevím a na inzerátu jsou fotografie,které jsou zavádějicí protože ukazují jenom to hezké a neukazují reálný stav nemovitosti.Je to v pořádku protože vůbec se neuvádí v jakém stavu je podkroví,které je v daleko horším stavu.Uvádí že jsou 2 bytové jednotky.ale na katastru je zapsána jenom jedna.Je to v pořádku.Děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

máme za to, že z insolvenčního zákona (zák. č. 182/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů) vyplývá, že je to insolveční správce, který má v době po prohlášení konkursu na majetek dlužníka povinnost disponovat s majetkem dlužníka zahrnutým do konkursu a také jej spravovat. Viz zákonná citace:

§ 229

(1) Zákon stanoví v závislosti na průběhu řízení, způsobech řešení úpadku a vlastnictví majetku náležejícího do majetkové podstaty, kdo je ve vztahu k majetkové podstatě osobou s dispozičními oprávněními, případně komu přísluší právo nakládat s majetkovou podstatou ohledně části těchto oprávnění nebo pouze ohledně některých z nich.
(2) Je-li majetek náležející do majetkové podstaty ve vlastnictví jiné osoby než dlužníka, lze právo této osoby s takovým majetkem nakládat omezit jen zákonem nebo rozhodnutím insolvenčního soudu.
(3) Nestanoví-li tento zákon jinak, je ve vztahu k majetkové podstatě osobou s dispozičními oprávněními

a) dlužník v době do rozhodnutí o úpadku,
b) dlužník v době od rozhodnutí o úpadku do rozhodnutí o způsobu řešení úpadku,
c) insolvenční správce v době od prohlášení konkursu,
d) dlužník v době od povolení reorganizace a
e) dlužník v době od povolení oddlužení.

(4) Ustanovením odstavce 3 nejsou dotčena omezení uložená dlužníku s dispozičními oprávněními insolvenčním zákonem nebo rozhodnutím insolvenčního soudu v průběhu insolvenčního řízení. Má-li dispoziční oprávnění jiná osoba než dlužník, nejsou tím dotčeny povinnosti uložené dlužníku tímto zákonem.
(5) Od rozhodnutí o úpadku a je-li dlužník insolvenčním navrhovatelem, od okamžiku, kdy se jím stal, platí o povinnostech dlužníka s dispozičními oprávněními ustanovení § 36 a 37 přiměřeně.

§ 230

(1) Správou majetkové podstaty se rozumí zejména činnost, jakož i právní úkony a opatření z ní vyplývající, pokud směřuje k tomu, aby

a) nedocházelo ke znehodnocení majetkové podstaty, zejména aby nedošlo k odstranění, zničení, poškození nebo odcizení majetku, který do ní náleží,
b) majetek náležející do majetkové podstaty byl využíván v souladu se svým určením, pokud tomu nebrání jiné okolnosti,
c) se majetková podstata rozmnožila, lze-li takovou činnost rozumně očekávat se zřetelem ke stavu majetkové podstaty a obvyklým obchodním příležitostem,
d) byly vymoženy pohledávky dlužníka včetně plnění z neplatných a neúčinných právních úkonů.

(2) Jde-li o správu věci, práva, pohledávky nebo jiné majetkové hodnoty, která slouží k zajištění pohledávky, je osoba s dispozičními oprávněními vázána pokyny zajištěného věřitele směřujícími k řádné správě; je-li zajištěných věřitelů více, uděluje tyto pokyny zajištěný věřitel, jehož pohledávka se uspokojuje ze zajištění jako první v pořadí. Jestliže zajištěný věřitel neudělí příslušné pokyny ani ve lhůtě určené insolvenčním soudem, má právo je udělit zajištěný věřitel, jehož pohledávka se uspokojuje ze zajištění jako další v pořadí; jinak pokyny udělí v rámci dohlédací činnosti insolvenční soud, který současně rozhodne o nákladech spojených s provedením jeho pokynu. Osoba s dispozičními oprávněními může odmítnout pokyny zajištěného věřitele, má-li za to, že nesměřují k řádné správě; v takovém případě požádá insolvenční soud o jejich přezkoumání v rámci dohlédací činnosti. 
(3) Náklady spojené s provedením jeho pokynu podle odstavce 2 nese zajištěný věřitel ze svého.
(4) Není-li k pokynům zajištěného věřitele podle odstavce 2 připojen písemný souhlas ostatních zajištěných věřitelů, jejichž pohledávka se uspokojuje ze stejného zajištění, osoba s dispozičními oprávněními neprodleně vyrozumí insolvenční soud. Insolvenční soud v takovém případě nařídí do 30 dnů jednání, při kterém rozhodne o tom, zda pokyny zajištěného věřitele schvaluje. Při jednání lze projednat pouze námitky proti pokynům zajištěného věřitele, které ostatní zajištění věřitelé uplatní písemně u insolvenčního soudu nejpozději do 7 dnů ode dne zveřejnění těchto pokynů v insolvenčním rejstříku; k později podaným námitkám se nepřihlíží. K jednání předvolá insolvenční soud insolvenčního správce a dlužníka a zajištěné věřitele, kterým poskytne poučení o námitkách podle věty třetí.
(5) Rozhodnutí podle odstavce 4, proti němuž není odvolání přípustné, se doručuje zvlášť insolvenčnímu správci, dlužníku a zajištěným věřitelům, kterých se týká.

 

Upozorněte tedy insolvečního správce na jeho povinnosti z insolvenčního zákona, pečovat o majetkovou podstatu dlužníka tak, aby nedocházelo k jejímu znehodnocování, případně se můžete obrátit na insolvenční soud, který správce jmenoval.

 

Co se týče druhé části dotazu, předpokládá se, že se zájemce na nemovitost příjde osobně podívat a zjistí skutečný stav nemovité věci. Nicméně nejedná se o seriózní jednání realitní kanceláře, které by ji mohlo případně do budoucna přinést problémy. Bohužel nic více se s tím zřejmě nedá dělat.