Dnes je pondělí 4.11.2024 a svátek má Karel
22. 11. 2016 12:44
Johana

Doručování směnečného platebního rozkazu

Dobrý den, omlouvám se za možná hloupou otázku, ale přesto jsem se chtěla zeptat na následující: Pokud by někdo využil můj podpis ke tvorbě směnky - o které bych samozřejmě neměla tušení, na směnce bylo jen moje jméno a město kde bydlím, nebo i celá adresa, jak by bylo následně postupováno a já se mohla bránit? Zaslal by soud směnečný platební rozkaz na adresu mého trvalého pobytu a nebo jak by postupoval kdy by ji neměl? Na netu jsem se dočetla že může být vyvěšen nebo že může být ustanoven opatrovník. Kterou vývěsku soudu bych měla sledovat? Místně příslušného nebo krajského? Děkuji předem za odpověď, informace z netu mě hodně vyděsily.

Odpověď

Dobrý den,

směnečný platební rozkaz je upraven v občanském soudním řádu (zák. 99/1963 Sb. ve znění pozdějších předpisů) v § 175. 

V první řadě je potřeba sdělit, že směnečný platební rozkaz je nutné druhé straně (dlužníkovi) doručit do vlastních rukou, kdy náhradní doručování je vyloučeno. Tedy nemůže nabýt právní moci, účinnosti, aniž byste o tom věděla. Pokud Vám bude doručen (do vlastních rukou) a vy s ním nebudete souhlasit, musíte do 15 dnů sdělit soudu své námitky, kterými odůvodníte, proč se směnečným platebním rozkazem nesouhlasíte a příp. podpoříte důkazy.

Viz zákonná citace:

 

§ 175

 

(1) Předloží-li žalobce v prvopisu směnku nebo šek, o jejichž pravosti není důvodu pochybovat, a další listiny nutné k uplatnění práva, vydá na jeho návrh soud směnečný (šekový) platební rozkaz, v němž žalovanému uloží, aby do 15 dnů zaplatil požadovanou částku a náklady řízení nebo aby v téže lhůtě podal námitky, v nichž musí uvést vše, co proti platebnímu rozkazu namítá. Směnečný (šekový) platební rozkaz musí být doručen do vlastních rukou žalovaného, náhradní doručení je vyloučeno. Nelze-li návrhu na vydání platebního rozkazu vyhovět, nařídí soud jednání.

 

(2) Ustanovení § 174 odst. 4 se použijí obdobně.

 

(3) Nepodá-li žalovaný včas námitky nebo vezme-li je zpět, má směnečný (šekový) platební rozkaz účinky pravomocného rozsudku. Pozdě podané námitky nebo námitky, které neobsahují odůvodnění, soud odmítne. Podané námitky soud odmítne též tehdy, podal-li je ten, kdo k podání námitek není oprávněn.

 

(4) Podá-li žalovaný včas námitky, nařídí soud k jejich projednání jednání; k námitkám později vzneseným však již nelze přihlížet. V rozsudku soud vysloví, zda směnečný (šekový) platební rozkaz ponechává v platnosti nebo zda ho zrušuje a v jakém rozsahu.

 

(5) Vezme-li žalovaný námitky zpět, soud usnesením řízení o námitkách zastaví; jednání není třeba nařizovat.

 

(6) Opravným prostředkem jen proti výroku o nákladech řízení je odvolání.