Dobrý večer, mám dotaz ohledně nároku na dědictví mé sestry a její rodiny. Moje maminka bydlí u přítele 30let jako družka a má zde trvalé bydliště. Přítel je vlastníkem bytu, který společně užívají. Je svobodný, bezdětný, má jen bratra. Do tohoto bytu se taky nastěhovala moje sestra s rodinou (syn, dcera, přítel).Trvalé bydliště má pouze její syn od roku 2015. Sestra zde pouze bydlí, neplatí nájem ani služby spojené s užíváním bytu. Bude mít moje maminka nárok na dědictví po příteli v případě jeho úmrtí a jaký bude mít nárok moje setra a její rodina. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Miroslav Bartek
Dobrý den,
pokud po sobě zůstavitel (zemřelý) nezanechal závěť, dědickou smlouvu apod, pak dojde k dědění podle zákona. Jestliže nezanechal žádné potomky (děti, vnuky), pak se dostaneme na dědění podle druhé třídy dědiců, ve které však sama nemůže dědit tzv. spolužijící osoba, došlo by tk k dědění podle třetí dědické třídy, viz zákonné ustanovení.
(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.
(1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti.
S pozdravem
Tým RealHit.cz