Dnes je úterý 5.11.2024 a svátek má Miriam
30. 11. 2016 18:25
Zdeněk Domorád

Darování nemovitosti

Dobrý den, prosím o sdělení, zda bude muset náš synovec z manželčiny strany platit daň z příjmu, když mu chceme darovat byt - jednotku, kterou máme v SJM, nebo zda bude od placení této daně osvobozen. A na základě čeho a případně jak bychom měli formulovat zákaz zcizení a zákaz zatížení darované nemovitosti eventuelně odvolání daru po dobu našeho života. Předem děkuji za info.

Odpověď

Dobrý den,

v případě darování mezi Vámi a synovcem bude tento dar od daně z příjmu osvobozen.

V darovací smlouvě si můžete upravit podmínky co se týče zcizení a zatížení nemovité věci. Většinou je tato podmínka v darovací smlouvě formulováno tak, že ke zcizení nemovité věci nebo k zatížení nemovité věci je potřeba za života souhlas dárce. Rovněž je možno v darovací smlouvě zřídit věcné břemeno doživotního užívání pro dárce.

Z občanského zákoníku vyplývá, kdy je možno dar odvolat a to zejména ze dvou důvodů pro nouzi dárce nebo pro nevděk obdarovaného.

Upadne-li dárce po darování do takové nouze, že nemá ani na nutnou výživu vlastní nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je podle zákona povinen, může dar odvolat a požadovat po obdarovaném, aby mu dar vydal zpět nebo zaplatil jeho obvyklou cenu, nanejvýš však v tom rozsahu, v jakém se dárci nedostává prostředků k uvedené výživě. Obdarovaný se může této povinnosti zprostit poskytováním toho, co je k této výživě potřeba. (§ 2068 občanského zákoníku)

Ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy, může dárce, neprominul-li to obdarovanému, od darovací smlouvy pro jeho nevděk odstoupit. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru, a není-li to možné, zaplacení jeho obvyklé ceny.
Odůvodňují-li to okolnosti, považuje se za nevděk vůči dárci také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké. (§ 2072 občanského zákoníku)