Způsob vymáhání dlužné částky za zálohy.
Dobrý den. Prosím o radu, jaké jsou aktuální ÚČINNÉ a BEZODKLADNÉ právní postupy proti vlastníku bytu, který neplatí zálohy za energie a do fondu oprav a takto vznikl dluh společenství vlastníků jednotek ve výši 50.000,- Kč. Vlastník bytu nehodlá vyvstavší situaci řešit, tj. v neplacení záloh bude pokračovat. Děkuji za vaší erudovanou odpověď – Petr Mišák.
Dobrý den, pane Mišáku,
společenství vlastníků jednotek je oprávěno (aktivně legitimováno) částku vymáhat, bohužel pokud dlužník nevyrovná dluh dobrovolně, je jeho vymáhání na delší dobu, doporučuji zvolit následující postup:
- Dlužníkovi by mělo společenství vlastníků jednotek zaslat upomínku, ve které je nutné vyčíslit dlužnou částku i s úroky a vyzvat jej k uhrazení dluhu do určitého data, případne u navrhnout splátkový kalendář.
- Pokud nebude na výzvu reagovat, pak zašlete druhou upomínku, kde je opět nutné vyčíslit dlužnou částku i s úroky a vyzvat jej k uhrazení dluhu do určitého data, pokud tak neučiní, upozorněte jej, že jste oprávněni vymáhat dluh soudně. V každé takové výzvě je obvyklé uvést, že dluh se navýší o soudní poplatky, případně exekutorské poplatky a je možné zřídit zástavní právo k jeho nemovitosti.
- Pokud bude i druhá výzva bez reakce (a výzva k dobrovolnému uhrazení dluhu je nutná k vymáhání pohledávky), pak je nejlépe obrátit se na advokáta se žádostí o pomoc s vymáháním dlužné částky.
Advokátní kancelář často také posílá dlužníkovi nejprve výzvu k dobrovolnému uhrazení, to dlužníka v některých případech přiměje k uhrazení. Pokud ne, advokát nejprve podá žalobu na soud, aby získal exekuční titul, na základě kterého bude nadále částka vymáhána. Exekuční titul bude také sloužit pro případnou exekuci.
Pokud potřebujete některý bod upřesnit, neváhejte se na nás ještě obrátit.