Změna vlastníka po rozvodu
Dobry den,jsme rozvedeni a součástí rozvodu byla dohoda o majetkovém vypořádání. V dohodě je uvedeno,že po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu připadne dům bývalému manželovi a zároveň bude platit hypotéku. Jedná se mi o to,že banka mě odmítla vyvázat,protože býv.manžel nemá dostatečný příjem,takže jsem dále spoludluznik. Nejdříve bude moc požádat po roce,až bude mít daňové přiznání. Vím,že hypotéku bude platit,ale může se něco stát a banka půjde po mě. Jde mi o to,zda jsem stále spoluvlastnikem domu,dokud není podán návrh na vklad do katastru a zda tak může býv.manžel učinit bez mého souhlasu na základě předložení dohody o majetkovém vyrovnani a rozsudku o rozvodu.
Dobrý den,
dle našeho názoru by k návrhu na vklad vlastnického práva vyžadoval katastrální úřad souhlasné prohlášení obou bývalých manželů.
Neboť dle katastrální vyhlášky, by katastrálnímu úřadu postačovalo jednostranné prohlášení jednoho z manželů a prohlášení soudu, pouze v případě vzniku podílového spoluvlastnictví a potvrzením soudu, že nebyla podána žaloba nebo neprobíhá řízení o vypořádání SJM.
§ 68 vyhlášky č. 357/2013 Sb. ve znění pozdějších předpisů
(1) Zánik společného jmění manželů a vznik podílového spoluvlastnictví bývalých manželů se po uplynutí 3 let od zániku manželství bez vypořádání společného jmění manželů vkladem práva na základě dohody o vypořádání společného jmění manželů zapíše i na základě prohlášení jednoho z bývalých manželů s náležitostmi obdobnými souhlasnému prohlášení, doloženého pravomocným rozhodnutím tuzemského soudu o rozvodu manželství a potvrzením tohoto soudu, že do uplynutí tří let od zrušení manželství nebyla podána žaloba na soudní vypořádání společného jmění manželů, ani neproběhlo nebo neprobíhá řízení o vypořádání zaniklého společného jmění manželů.
Jelikož je však praxe katastrálních úřadů v každém městě rozdílná, doporučujeme se pro jistotu informovat na místně příslušném katastrálním úřadě.