Odpovědnost zaměstnance po výpovědi
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli když jako zaměstnanec ukončím pracovní poměr výpovědí a např. po roce zaměstnavatel zjistí, že díky mému neúmyslnému rozhodnutí musí platit jako organizace např. nějaké sankce, škody bude je vymáhat po mě a v jaké výši? Platí zde pravidlo 4,5 násobku mzdy když už s bývalým zaměstnavatelem nebudu mít nic společného? Děkuji
Dobrý den,
dle zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů) § 250 „Zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.“ Dle našeho názoru by se odpovědnost vztahovala i na bývalého zaměstnance, neboť v době, kdy zaměstnavateli vznikla škoda, byl zaměstnancem.
Obecně můžeme uvést, že výše náhrady škody se řídí následujícími pravidly:
- u škody způsobené z nedbalosti hradí zaměstnanec škodu max. do výše 4,5 násobku průměrného měsíčního výdělku, kterého dosahoval předtím, než škodu způsobil,
- u škody způsobené v opilosti nebo pod vlivem zneužitých návykových látek hradí zaměstnanec škodu v plné výši,
- v případě schodku u svěřených hodnot nebo v případě ztráty svěřených věcí odpovídá zaměstnanec v plné výši,
- u škody způsobené úmyslně hradí zaměstnanec škodu v plné výši a zaměstnavatel po něm může požadovat nadto i ušlý zisk.
(Zdroj: https://www.penize.cz/pracovni-pomer/286479-jak-prezit-v-zamestnani-odpovednost-zamestnance-za-skodu).
Důležité je také poznamenat, že pohledávka zaměstnavatele na náhradu škody vůči zaměstnanci (i bývalém) je promlčitelná,tzn. že po uplynutí určité doby může zaměstnance navrhnout její promlčení. Pokud škoda vznikla za účinnosti starého občanského zákoníku (před rokem 2014), pak pohledávka zaměstnavatele se promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá (tzv. subjektivní promlčecí doba). Nejpozději se právo na náhradu škody promlčí za tři roky, pokud nejde o škodu způsobenou úmyslně nebo o škodu na zdraví (tzv. objektivní promlčecí doba), kdy by byla promlčecí lhůta desetiletá. Jestliže škoda nastala po roce 2014,pak jsou promlčecí lhůty delší, když právo na náhradu škody nebo jiné újmy se promlčí nejpozději za deset let ode dne, kdy škoda nebo újma vznikla. Byla-li škoda nebo újma způsobena úmyslně, promlčí se právo na její náhradu nejpozději za patnáct let ode dne, kdy škoda nebo újma vznikla.
S pozdravem
Tým RealHit.cz