Máme možnost se bránit ?
Dobrý den,před 19 lety jsme provedli výměnu městkého bytu 2+1,1kat.za městský byt 3+1 ,2kat.ve vile v dezolátním stavu..s tím že si jej na vlastní náklady zrekostrujujeme..V bytě jsme udělali spoustu oprav,rozvod vody,el.topení..koupili plynové bomby,bojler, opravili dveře,okna, některé vnitřní omítky..+- Za dva roky byl dům vracen v restituci ,¨zpočátku vše bylo v pořádku. Pak se dům prodal soukromé firmě..ta přišla s tím že budou dělat nové pl.topení do celého domu a nezajíma je že máme eletrické, že ho musíme odpojit .Přesto že jsme měli na vše povolení kolaudaci atd.samozřejmě se zvedli nájem..pak přišli s výměnou oken že ušetříme za vytápění,skoro bych řekla že jsme bydleli pořád na stavbě. Bohužel co se týče topení opak je pravdou,v domě se přes naše protesty topí i když drtivá většina lidí už netopí a venku je přes 25°C.Měřiče loni slíbili ale nenamontovali. Teď jde dům znovu do prodeje a pán který má vážný zájem o koupí – vyřizuje si půjčku-hypotéku,Mi zdělil že má v úmyslu dům celkově zrekonstruovat,tz . v prní fázi kompletně zrekonstruovat prázdné byty ,podlahy,eletrika,voda..nové vybavení,linka atd…předělat topení z plynu na tuhá paliva…předělat větší byty na menší…nás do ních nastěhovat a kompletně zrekostruovat i naše byty..tz…dvakrát se stěhovat..přít o peníze vložené do bytu ,přít o obložení v dětském pokoji…prostě o všechno ,vl.linku,lina,bojler atd…a platit zase větší nájemné..Chtěla bych vědět jestli se můžu nějak bránít? chápu že to bude jeho dům..ale my jsme tady šli za levnějším bydlením a taky inestovali spoustu peněz v rámci naších možnosti, máme k bytu-domu určitý vztah..Máme u domu zahrádku,psa,mám zažádáno o pěstounskou péčí a případné problémy s bydlením Mi moc nepomůžou…nechceme se stěhovat. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, paní Majková, děkujeme za zaslání dotazu. Vaše situace je opravdu složitá, nový majitel má právo na rekonstrukci jeho nemovitosti. Nový občanský zákoník upravuje práva nájemníka, kdy k některým úpravám musí udělit nájemce souhlas. Pronajímatel je oprávněn provést během nájmu je nezbytnou opravu věci, kterou nelze odložit po skončení nájmu, pak ji musí nájemce strpět, i když mu provedení opravy způsobí obtíže nebo omezí užívání věci. Jedná-li se o takovou opravu, že v době jejího provádění není možné věc vůbec užívat, má nájemce právo, aby mu pronajímatel dočasně poskytl k užívání jinou věc, nebo může nájem vypovědět bez výpovědní doby (§2210 NOZ). Je tedy nutné u jednotlivých oprav posoudit, zda jsou nezbytné, pokud ne, nemusíte k jejich provedení dát souhlas.
Také zvýšení nájemného je možné jen s ohledem na § 2246 a následující zákona 89/2012 Sb, občanského zákoníku. Pokud by byl tedy zvýšen, je třeba posoudit, s ohledem na uzavřenou nájemní smlouvu, zda je výše oprávněná. Podotýkám, že na nového vlastníka přecházejí práva povinnosti ze stávající smlouvy, není třeba, aby byla s vámi uzavřena nová smlouva.
Podotýkáme, že je vždy mít na paměti, že je lepší pokusit se mezi pronajímatelem a nájemcem o dohodu.