Předkupní právo dle nového občanského zákoníku
Nový občanský zákoník přinesl mnoho změn, jednou z největších je změna v předkupním právu. Zásadně je změněna dosavadní úprava, kdy při společném vlastnictví nemovitosti měl spoluvlastník při prodeji svého podílu povinnost nabídnout ji ostatním vlastníkům.
Občanský zákoník, který je účinný od 1. 1. 2014 zavádí doslova obrat v principu předkupního práva v případě spoluvlastnictví, upravuje jej v ustanoveních §§ 1115 až 1239.. Spoluvlastník nyní nemá povinnost nabídnout svůj podíl při prodeji nemovitosti ostatním vlastníkům. Tento princip je konkrétně upraven v § 1123.
Výjimku tvoří vlastnictví nabyté na základě dědění nebo jinou právní skutečnosti – spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, pak je zachováno překupní právo po dobu šesti měsíců ode dne vniku předkupního práva. Toto neplatí, pokud spoluvlastník podíl převádí jinému spoluvlastníku nebo svému manželu, sourozenci nebo příbuznému v řadě přímé.
Občanský zákoník reflektuje také případy, kdy docházelo k obcházení předkupního práva darováním nemovitosti a následným zaplacením kupní ceny tzv. bokem. Výslovně uvádí, že předkupní právo mají spoluvlastníci i v případě, že některý ze spoluvlastníků převádí podíl bezúplatně; tehdy mají spoluvlastníci právo podíl vykoupit za obvyklou cenu. To platí i v jiných případech zákonného předkupního práva. Na tento problém nenahlížela jednotně ani judikatura.
Je nutné uvést, dle nového občanského zákoníku (§3062) je uvedená právní úprava platná až od 1. 1. 2015, kdy přestane platit § 140 předcházejícího občanského zákoníku. Do konce tohoto roku je tedy zachována dosavadní úprava předkupního práva u spoluvlastníků.