Cenové rozdíly podle lokalit
Podle statistik došlo k zásadnímu růstu cen od začátku roku 2024, kdy se ceny starších bytů meziročně zvýšily o 5–6 procent. V některých lokalitách vzrostly ceny až o 16 procent, což ukazuje na silnou závislost cen na atraktivitě dané oblasti. Praha například vykazuje růst o zhruba 11 procent. Nejde sice o nejvyšší tempo, ale i tak se u běžného 80m² bytu jedná o meziroční nárůst ceny kolem milionu korun. Výraznou měrou to tak ovlivňuje dostupnost bydlení pro širší veřejnost.
Hypotéky zůstávají drahé
Na začátku roku se čekalo, že hypoteční sazby výrazně klesnou, což by zlepšilo dostupnost bydlení. Realita však ukázala, že komerční banky své úroky snižují jen kosmeticky a hypotéky tak pro mnoho zájemců zůstávají finančně náročné. Rozhodování o investici do vlastního bydlení se tak stává těžším. Tento fakt odrazuje část kupujících a podporuje růst poptávky po nájemním bydlení, které se tak stává oblíbenou alternativou zejména pro mladší generace. O tom, proč úroky zůstávají na vysoké úrovni píšeme zde.
Proč ceny dále porostou
Odborníci se shodují, že v dalších letech ceny nemovitostí porostou. Situaci ovlivňuje nízká nabídka způsobená omezením výstavby, k čemuž paradoxně přispěla i digitalizace stavebního řízení, která měla proces urychlit, ale zatím to tak nevypadá. Celý proces se tak spíše komplikuje. Mladší generace tak stále častěji volí nájemní bydlení, protože dosažení vlastního bydlení je stále náročnější a dostupnost bytů klesá.
Jaký bude další vývoj?
Vzhledem k omezené nové výstavbě a vysoké poptávce se pokles cen neočekává. Odborníci předpokládají, že růst bude pokračovat. Pro ty, kteří chtějí koupit nemovitost, jde o jasný signál, aby situaci na trhu pečlivě zvážili a s nákupem příliš neotáleli. Prodlužování rozhodnutí může znamenat ještě vyšší investiční náklady.